3 zajímavosti o lidském těle

3 zajímavosti o lidském těle

Lidské tělo je velmi složitý a propracovaný organismus, kde každá buňka má svoji důležitou roli a vše do sebe skvěle zapadá. V tomhle článku se podíváme na 5 zajímavostí o lidském těle.

Lidské srdce

Srdce je sval, který v našem těle pumpuje krev a zajišťuje její oběh. Věděli jste ale, že je naše srdce extrémně silné a výkonné? Za jednu minutu srdce dospělého člověka přečerpá více jak 5 litrů krve. Tlak, kterým srdce krev pumpuje, by dokázalo krev vytrysknout až do výše 10 metrů. Tepna Aorta, jež krev ze srdce odvádí je širší než palec u naší ruky. Tento sval neustále pracuje od našeho narození a za celý život udělá několik miliard sevření.

Lidská kůže

Lidská kůže se na první pohled jeví velmi jednoduše a nahraditelně. Přesto má tento povrchový orgán veliké množství funkcí, bez kterých bychom se neobešli. Základní funkcí kůže chránit naše tělo před vnějšími vlivy a držet vše pěkně uvnitř. Také určitě tušíte, že má naše kůže smyslovou funkci a je protkána síti citlivých nervů. Podstatnou částí naší kůže je ale také termoregulace. Naše kůže udržuje uvnitř potřebnou teplotu a skvěle ji reguluje. Dokáže se přizpůsobit teplému i studenému prostředí. Pod kůží se zase skladuje tuk, ve kterém se nacházejí vitamíny rozpustné v tucích. Kůže má také funkci vylučovací, kterou známe v podobě pocení, kdy tělo vylučuje některé chemické látky. Tyto látky následně fungují jako mírná desinfekce, výše zmíněná regulace teploty a celková ochrana kůže. Krom toho jsou v naší kůži drobné póry, kterými do našeho těla proniká kyslík.

Lidské oko

Lidské oko, ale i oko u zvířat je velmi důmyslný mechanizmus. Jde o kombinaci optiky, receptorů citlivých na světlo, nervů a svalů. Naše oko neustále reguluje množství světla, které dopadá na receptory. Tento jev je dobře pozorovatelný na našem oku. Při přechodu našeho oka z tmavého místa do světlého můžeme pozorovat zmenšení naší zornice a naopak. Zornice je černý kruhovitý otvor uprostřed oka, kterým k našim receptorům proudí světlo. Díky této mechanické regulaci vidíme lépe za šera, a ve světlý den není naše oko přehnaně ozářené.

Petra Měcháčková

Psaní se aktivně věnuji již několik let. Nejraději píšu o tématech jako je bydlení, zdraví, cestování nebo móda. Cizí mně však nejsou ani ostatní témata.

Podobné příspěvky

Využijte kaštany i jinak než k vyrábění zvířátek

Využijte kaštany i jinak než k vyrábění zvířátek

Co je to Yerba mate?

Co je to Yerba mate?

3 věci, kterými si zbytečně zhoršujeme zdraví

3 věci, kterými si zbytečně zhoršujeme zdraví

Co je to spirulina?

Co je to spirulina?

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *