Přijde konec pracujících lidí?

thumbnail

Lidé budou žít v chytrých domech ovládáných svými chytrými mobily. Do práce budou jezdit auty s autonomním řízením. Tyto auta se budou vyrábět v chytrých továrnách, jejichž sklady, stroje a výrobní linky mezi sebou budou komunikovat. Tak zní předpověď života budoucnosti.

Roboti místo lidí

Podle expertů se jedná o budoucnost velice blízkou. Bavíme se o desítkách let. Vývoj digitálních technologií každým rokem zrychluje a dnešní model světa začíná zaostávat. Lidé začínají být brzdami technologií, které jim mají usnadnit život. Čtvrtá průmyslová revoluce poskytne prostředky pro zrychlení vývoje a výroby.

Ve světě Průmyslu 4.0 budou místa s jednotvárnou či fyzicky náročnou prací zastávána roboty. Ti jsou na rozdíl od lidí “neúnavní”, tudíž dokáží tyto práce vykonávat déle a s minimální finanční náročností. Problém je tedy zřejmý. Jak si budou na život vydělávat lidé, kteří kvůli robotům o práci přijdou ?

Roboti jako záchrana průmyslu

Souběžně se zavedením automatizovaných robotických linek vznikne množství pracovních míst jejichž náplní bude ony bezchybné roboty kontrolovat a udržovat. Jednoduchou matematikou však dojdeme k závěru, že těchto míst nebude dostatek.

Možná však nedostatek pracovních míst v průmyslu nenastane. V rozvinutých státech je dnes přírůstek obyvatelstva regresivní. To jednoduše znamená, že se rodí méně dětí. Lidí v moderní civilizaci postupně ubývá a je tedy možné, že za třicet let budeme rádi za roboty. Bez nich by se pracovní místa možná ani nezaplnila.

Opakující se minulost

Každou průmyslovou revoluci v minulosti provázely velké nepokoje a odpor lidí. Vzpomeňte na rozbíjení parních strojů a automatických tkalcovských strojů. Nezaměstnanost se v té době zvýšila pouze krátkodobě a změny přinesly řadu pozitiv do každodenního života. Dnes si bez těchto změn nedokážeme život představit. Možná tak za padesát let budeme nahlížet i na tuto revoluci. Revoluci čtvrtou průmyslovou.

Psaní se aktivně věnuji již několik let. Nejraději píšu o tématech jako je bydlení, zdraví, cestování nebo móda. Cizí mně však nejsou ani ostatní témata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpět nahoru