Stalker předpověděl černobylskou katastrofu

thumbnail

V souvislosti se seriálem z produkce HBO se veřejnost začíná znovu zajímat o tragédii, ke které došlo dne 26. dubna roku 1986 v atomové elektrárně na Ukrajině. Hrůzostrašný obrázek liduprázdné krajiny se ale v literatuře i filmové tvorbě objevuje mnohem dříve, a to ještě před samotným výbuchem Černobylu.

Stalker

Proslulý sovětský režisér Andrej Tarkovskij se nechal při tvorbě filmu Stalker (1979) inspirovat o sedm let mladším literárním dílem bratrů Strugackých s názvem Piknik u cesty. Dějství filmu i knihy se odehrává v oblasti po katastrofě, která je nazývána Zónou. Právě tato oblast vzbuzuje u čtenářů i filmových diváků řadu otázek.

Záhadná Zóna

Při pozorném sledování filmu lze sledovat řadu zajímavých paralel mezi Zónou a skutečnými událostmi, které se na Ukrajině odehrály. Jednou z příčin vzniku filmové Zóny je havárie v čtvrtém krytu. S odstupem času začíná oblast vzbuzovat zájem okolí a na scéně se objevuje tzv. Stalker, člověk, který zájemce Zónou provádí.

Příliš mnoho shod

Tou dobou Tarkovskij ještě netuší, že za sedm let dojde v černobylské elektrárně k havárii čtvrtého bloku, která bude mít fatální následky a kolem města Pripjať se vytvoří oblast podobná jeho filmové Zóně. Stejně jako smyšlená Zóna se i okolí Pripjati těší velkému zájmu turistů a na scéně se objevují zkušení průvodci, kteří v mnohém připomínají filmového Stalkera.

Zůstávají otázky

Ačkoliv dílo vzbuzuje mnoho otázek a objevují se spekulace ohledně předpovědi jaderné katastrofy v Černobylu, nelze s jistotou prohlásit, že tomu tak skutečně bylo. Důvěryhodné odpovědi od zdrojů díla se už, bohužel, nedočkáme a zbývají tedy pouze spekulace.

Psaní se aktivně věnuji již několik let. Nejraději píšu o tématech jako je bydlení, zdraví, cestování nebo móda. Cizí mně však nejsou ani ostatní témata.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zpět nahoru