Využijte kaštany i jinak než k vyrábění zvířátek

Využijte kaštany i jinak než k vyrábění zvířátek

Jedním z mnoha symbolů podzimu jsou právě kaštany – plody stromu jírovec maďal, které využíváme především jako dekorace věnců, podzimních květináčů a dalších podzimních dekorací. Avšak pojďme se podívat i na další využití jmenovaných plod, a to zejména v oblasti léčitelství.

Kdy a kde kaštany sklízet?

Jírovec maďal neboli kaštan koňský je listnatý a opadavý strom, který má mohutný svůj kmen i korunu. Tento strom kvete červenými nebo růžovými květy, a to v květnu či červnu. Jírovec hojně nalezneme v parcích, alejích, zahradách, ale i v lesích, kde jsou tyto stromy vysazovány pro zvěř, která se jejich plody živí. Plody (kaštany) sbíráme zhruba od září do října, kdy dozrávají, loupou se ze své slupky a začínají opadávat ze stromů.

Využití kaštanů

Kaštany ze stromu jírovec maďal nejsou jedlé, a proto se z nich vyrábí zejména gely, krémy, prášky a výtažky, kdy výtažky z plodů jírovce jsou přidávány do kosmetických přípravků a šamponů. V minulosti se ze všech částí koňského kaštanu (kůra, listy, plody) vyrábělo barvivo.

Léčivé účinky kaštanů

Kaštany obsahují zejména aescin, který kaštanům dává tak blahodárné účinky na naše zdraví. Dále plody obsahují kvercetin, flavonoidy a pektin.

Kaštany jsou proslulé svým protizánětlivým účinkem, tlumením otoků (zejména lymfatických), zlepšováním pružnosti a pevnosti cévních stěn, urychlováním vstřebávání krevních podlitin a modřin. Dále pozitivně působí na křečové žíly, bércové vředy a hemoroidy.

Co se týká prášku z kaštanů, tak tento napomáhá při bělení zubů.

Dále jsou vyráběny gely a krémy, které jsou určeny pro utlumení bolesti kloubů, působí dobře i při revma a artritidě.

Petra Měcháčková

Psaní se aktivně věnuji již několik let. Nejraději píšu o tématech jako je bydlení, zdraví, cestování nebo móda. Cizí mně však nejsou ani ostatní témata.

Podobné příspěvky

Co je to Yerba mate?

Co je to Yerba mate?

3 věci, kterými si zbytečně zhoršujeme zdraví

3 věci, kterými si zbytečně zhoršujeme zdraví

3 zajímavosti o lidském těle

3 zajímavosti o lidském těle

Co je to spirulina?

Co je to spirulina?

No Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *